EN KLASSIKER I NY TAPPNING! Världskända Anthon Berg Marsipanbröd finns nu som likör med söt marsipanfyllning, mörk choklad, jamaicansk rom och grädde.
Skriv ut Produktbild Köp på SystembolagetAlkoholhalt | 17 |
Storlek ml | 500 ml |
Antal/kolli | 6 |
Förslutning | Skruvkork |
Producent | United Drinks |
Smakbeskrivning | Smak av mörk choklad, marsipan, Jamaicansk rom och grädde. |
Passar till | Drick den "on the rocks", använd den i coctails eller som en avec till kaffet. |
United Drinks är ett danskt familjeföretag som specialiserat sig på utveckling av spritprodukter med tyngdpunkt på shots. I början av 2000-talet fick företaget sitt stora genombrott med produkten Fish Shot som idag säljs i hela Norden och ett antal europeiska länder. Man står även bakom succén med Sour Fisk.
Danmark är en av nordens ledande spritproducenter.
Produkten är ett samarbete mellan Anthon Berg och United Drinks båda sprungna ur den danska myllan med en princip att bara tillverka konfektyr och likörer av allra högsta kvalitet vad gäller smak, yta och utseende.
DRINKTIPS: ”Best in the box”
Anthon Berg Cream Liqueur 5 cl | Espresso 1,5 cl | Half/Half grädde & mjölk | likör & espresso i ett highball glas med is. Skaka mjölk & grädde i shaker så det blir lite fluffigt. Fyll upp försiktigt.